Investicijski skladi
Vzajemni sklad je naložbeni produkt, ustvarjen z namenom zbiranja kapitala vlagateljev in skupnega vlaganja tega kapitala prek portfelja finančnih instrumentov, kot so delnice, obveznice in drugi vrednostni papirji. Vzajemni skladi omogočajo kopičenje osebnih prihrankov - za večje naložbe ali za upokojitev.
Prednost skladov je razpršitev naložb. Pri tem je potrebno vedeti, da so naložbe v sklade, tako kot vse druge investicijske naložbe, tvegane. Zato se je pred odločitvijo za vlaganje v sklade nujno potrebno podučiti o prednostih in slabostih teh naložb ter izbrati vrsto sklada, ki ustreza posameznikovim ciljem in stopnji tveganja.
Vzajemni sklad lahko oblikuje oziroma ustanovi samo družba za upravljanje, ki mora pridobiti dovoljenje nadzornega organa, v Slovenije je to ATVP.
1. Vrste skladov za splošno populacijo:
Vzajemni sklad | Pokojninski sklad |
V vzajemnem skladu je premoženje, ki je v lasti vlagateljev, s katerim upravljajo profesionalni upravljavci, ki zbrana sredstva vlagajo v različne vrste finančnih naložb v skladu z naložbeno politiko vzajemnega sklada.
|
Zagotavljajo dohodek ob upokojitvi, saj se sredstva iz naslova dodatnega zavarovanja zbirajo in upravljajo v pokojninskem skladu.
|
Edini namen je nalaganje sredstev v vrednostne papirje in druge likvidne finančne naložbe po načelu razpršitve tveganj.
UCITS sklad - odprti investicijski sklad z javno ponudbo. To pomeni, da se denar zbira na podlagi ponudbe, ki je na voljo vsem, ki želijo vlagati, ne glede na to, ali gre za male ali profesionalne vlagatelje.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Vrste skladov za profesionalne vlagatelje:
Alternativni investicijski skladi (AIS) – sklad, ki zbira denar od vlagateljev oz. zbira sredstva na podlagi javne in zasebne ponudbe. Zbrana sredstva se nato lahko vlagajo v finančne instrumente, tudi v UCITS sklad, lahko pa tudi v druge, nekoliko bolj tvegane vrste sredstev. AIS investirajo sredstva vlagateljev v kompleksne in visoko tvegane naložbe, zato so namenjeni profesionalnim in usposobljenim vlagateljem, kot npr. finančne institucije (banke, zavarovalnice, investicijski skladi, družbe za upravljanje investicijskih skladov in podobno), medtem ko so za male vlagatelje manj primerni, saj morajo le-ti imeti dovolj izkušenj in znanja, da lahko razumejo visoka tveganja investiranja v AIS.
Neprofesionalnim vlagateljem, ki vložijo najmanj 50.000 evrov, so dostopni tudi specialni investicijski skladi (SIS), kot podmnožica alternativnih investicijskih skladov, pri čemer pa gre v tem primeru za naložbo s pomembno omejeno likvidnostjo, ki je odvisna od naložbene strategije takšnega sklada (npr. nepremičninski sklad, sklad zasebnega kapitala).
Edini AIS, ki je dostopen najširši množici neprofesionalnih vlagateljev in ki kotira na organiziranem trgu, je nepremičninska investicijska družba.
SIS je alternativni investicijski sklad, katerega edini namen je, da zbrano premoženje vlagateljev v skladu z vnaprej določeno naložbeno politiko nalaga v različne vrste naložb z namenom razpršitve tveganja v izključno korist imetnikov enot tega SIS, ima upravljavca in ima dovoljenja ATVP.
SIS ima lahko katerokoli obliko AIS:
• alternativni vzajemni sklad - premoženje, ki je ločeno od premoženja upravljavca, ki upravlja ta sklad, in od drugega premoženja v upravljanju upravljavca AIS. Vlagatelj z vplačilom v alternativni vzajemni sklad postane imetnik sorazmernega deleža premoženja alternativnega vzajemnega sklada.
• specialna komanditna družba - je AIS, oblikovan kot dvojna družba, v kateri je komplementar upravljavec AIS ali družba, ustanovljena izključno za namene vključitve v komanditno družbo kot komplementar (namenska družba za vodenje), katere edini družbenik je upravljavec AIS, in ki ima z upravljavcem AIS sklenjeno pogodbo o upravljanju, komanditisti pa so vlagatelji v AIS.
• investicijska družba – je AIS, ki ima osnovni kapital (osnovno glavnico) razdeljen na delnice, njegovo premoženje pa upravlja upravljavec AIS.
|
Tako kot pri vsaki naložbi je tudi pri investiranju v sklade pomembno naslednje:
Pomembno je vedeti, da varne naložbe z nizkim tveganjem in visokimi donosi ne obstajajo! |