Pomembni koraki pred investiranjem
1. Razmislite o svojem finančnem položaju
Kakšno je vaše premoženjsko stanje?
Določitev osebnega premoženja je prvi korak k uspešnemu finančnemu načrtu - ocenite razliko med svojimi razpoložljivimi sredstvi in obveznostmi.
Na splošno velja, da je vaše neto premoženje pozitivno, dokler vaša razpoložljiva sredstva presegajo vaše obveznosti. Zato je za uspešno investiranje v prihodnosti vaša naloga nenehno prizadevanje k pozitivni razliki med sredstvi in obveznostmi na dolgi rok.
Ocenite svoja razpoložljiva sredstva
Ocenite, koliko sredstev imate na razpolago za investiranje, izračunajte razliko med vašimi prejemki in izdatki. S tem boste lahko:
- realno ocenili svojo sposobnost za investiranje;
- organizirali svoje redne izdatke;
- dosegli želene investicijske cilje;
- identificirali realne potrebe in zahteve;
- učinkovito upravljali z dolgom;
- učinkovito varčevali in investirali.
Določite osebne kriterije
Preden se odločite za katero koli obliko varčevanja ali investiranja, morate določiti osebne kriterije, po katerih se boste odločili za eno od oblik upravljanja s prostimi sredstvi:
- vaša starost: s starostjo se spreminjajo potrebe in nagnjenost k tveganju (na primer pri tridesetih ste bolj nagnjeni k tveganju kot pri šestdesetih);
- karierni in družinski cilji;
- trenutne in pričakovane finančne razmere (zanesljivost zaposlitve, verjetnost nastopa nepričakovanih izdatkov);
- posebne potrebe;
- osebna in druga prepričanja (na primer etično delovanje podjetij);
- kolikšen del dohodka lahko namenite varčevanju ali investiranju: pazite, da ne boste investirali denarja, ki ga potrebujete za svoje vsakdanje življenje;
- tveganje, ki ga želite prevzeti nase.
2. Določite svoje naložbene cilje v skladu s svojim finančnim stanjem
Razvrstite cilje po pomembnosti
Zagotovite si ustrezno višino rezervnega sklada, iz katerega boste lahko črpali potrebna sredstva v primeru neugodnih življenjskih dogodkov (nezgoda, smrt, izguba zaposlitve). K temu lahko pripomorejo tudi naložbe v različne vrste zavarovanj, ki jih je mogoče skleniti v ta namen. Tudi varčevanje za starost bo verjetno imelo prednost pred špekuliranjem pri trgovanju s finančnimi instrumenti.
Preglejte trenutno stanje vaših financ
Uskladite vaše želje, potrebe in cilje z vašim finančnim stanjem. Preglejte, koliko sredstev imate na razpolago in koliko jih še potrebujete za uresničitev vaših ciljev.
Načrtujte
Planirajte vašo bodočo porabo. Preverite, koliko morate privarčevati za na primer nakup novega avtomobila in koliko časa bo potrebno, da za določen nakup ali strošek, ki ga načrtujete, zberete dovolj denarnih sredstev.
Razmislite o ukrepih za uresničitev vaših ciljev
Kakšna je razlika med že zagotovljenimi sredstvi in sredstvi, ki so potrebni za uresničitev vašega kratkoročnega, srednjeročnega ali dolgoročnega cilja? Na kakšen način je takšno razliko najugodneje zmanjšati? Z varčevanjem in zagotavljanjem prostih denarnih sredstev je smiselno začeti čim prej, saj se z daljšim časovnim obdobjem povečuje vpliv obrestovanja ter povečuje možnost za rast. Daljše kot je časovno obdobje varčevanja ali investiranja, večja je tudi možnost, da se morebitna kratkoročna negativna gibanja na trgih pokrijejo s prihodnjimi pozitivnimi gibanji. Najemanje posojil omejite zgolj na nujno potrebno (npr. za večje investicije kot je nakup nepremičnine).
Razpršite svoj portfelj
Poznate rek, da vseh jajc ni pametno nositi v eni košari? To velja tudi za naložbe v finančne instrumente ali naložbe v ostale produkte. Naložbe je mogoče razvrstiti po različnih kriterijih, in sicer med drugim tudi glede na vrsto finančnega instrumenta (delnice, obveznice, izvedeni finančni instrumenti), panožno strukturo (farmacija, tehnologija, storitvene dejavnosti), regijo (Evropa, Azija, Amerika) ali stil (naložbe za rast, naložbe za ohranjanje vrednosti).
Bdite nad stanjem vašega portfelja
Redno spremljajte stanje vašega portfelja in ga usklajujte z vašimi cilji oziroma željami. Preverjajte izpiske in poročila, ki jih prejemate od ponudnika finančnih storitev ter portfelj prilagajajte vašemu finančnemu stanju. Vedno spremljajte tudi gospodarsko in finančno situacijo, ki lahko vpliva na stanje vašega portfelja. Če se približuje čas, ko boste želeli investirana sredstva uporabiti za nakup novega avtomobila, stanovanja, razmišljajte tudi o bolj varnih oblikah naložb.
3. Določite subjektivni odnos do tveganja
Tveganje pomeni možnost (verjetnost), da bo dejanski donos investicije odstopal od pričakovanega donosa te investicije. Odstopanje je lahko v pozitivni smeri (povečanje sredstev-premoženja) ali v negativni smeri (zmanjšanje sredstev-premoženja). Toleranca glede tveganja je odvisna od posameznikove sposobnosti za spopadanje s potencialnim padcem vrednosti njegovih naložb.
Donos poenostavljeno pomeni dobiček ali izgubo, ki ga ustvari naš denar, v času, ko smo ga »zaposlili«. Donosnost se običajno izrazi kot odstotek investiranega premoženja oziroma kapitala.
Glede tveganja je na mestu vprašanje: »Kako bi se počutili, če bi ravnokar izvedeli, da je vrednost vaše investicije v mesecu dni padla iz 50.000 evrov na 40.000 evrov?« Če bi bila vaša prva misel, kako se iz investicije umakniti, potem visoka raven tveganja pri investiranju ni primerna za vas.
Posameznik naj bi sprejemal toliko tveganja, kolikor si ga lahko privošči, ne zgolj na podlagi svojega odnosa do tveganja, temveč glede na naravo svojih ciljev in finančnih razmer.
Pred začetkom investiranja je priporočljivo, da se sami izprašamo, kaj želimo doseči, kolikšne izgube smo pripravljeni prenesti, ne da bi bili ogroženi ključni cilji, ali nas bo kakšna naložba stala mirnega spanca.
TABELA
4. Pridobite čim več informacij o potencialnih oz. obstoječih naložbah
Vsaka naložba ima razloge za in proti. Kaj je potrebno upoštevati preden se odločite za določeno naložbo:
- Trajanje naložbe; vedeti morate, kako dolgo naj bo naložen denar, da bo prinesel najboljše donose;
- Donos; ugotoviti morate, kako bo izplačan donos (obresti, dividende, rente);
- Zavarovanje; v vsakem primeru si poskušajte zagotoviti vsaj povračilo začetne naložbe, po možnosti z vsaj minimalnimi obrestmi;
- Razpoložljivost; vedeti morate, kako si zagotoviti dostop do kapitala; ali obstajajo kakršne koli časovne omejitve oziroma kazni?;
- Obdavčitev; natančno se pozanimajte o davčnih pravilih, ki veljajo za posamezne oblike naložb oziroma varčevanja;
- Stroški; ti zmanjšujejo donosnost vaše naložbe, zato je pri teh potrebno biti še posebej previden. Preden se odločite za nakup ali prodajo posamezne naložbe se natančno pozanimajte o stroških, ki pri tem lahko nastanejo. Veliko ponudnikov ima cenike poslovanja javno objavljene. V kolikor niste prepričani o pomenu in višini vstopnih, začetnih stroškov, administrativnih taks, o višini in pomenu različnih provizij za trgovanje in hrambo finančnih instrumentov, vprašajte. Ponudniki finančnih produktov in storitev vam lahko primere obračunov prikažejo tudi na praktičnih primerih.
Nadalje je potrebno upoštevati osnovno pravilo pri vseh vrstah naložb, in sicer večja kot je donosnost, bolj tvegana je naložba. Donosnost je odvisna od več dejavnikov, kot na primer:
- dostopnost do denarja (tj. možnost hitrega izplačila investiranega denarja);
- dolžina (ročnost) vezave denarja;
- davčna obravnava varčevalnega ali investicijskega produkta;
- stroški.
Pri izbiri med varčevalnimi ali investicijskimi produkti, se o njihovi ustreznosti vedno prepričajte pri različnih javnih ponudnikih primerjalnih tabel med temi produkti, kot so banke, borza, borznoposredniške družbe, družbe za upravljanje ali pri organizacijah, ki skrbijo za varstvo potrošnikov.
5. Pridobite čim več informacij o ponudniku
Pridobite čim več informacij o ponudniku, vključno s preteklimi poslovnimi rezultati in izkušnjami vlagateljev.
Pri raziskovanju finančnega področja so na voljo številne informacije, s katerimi si lahko pomagate pri izboru ponudnika finančnih produktov.
Finančne revije, knjige, svetovni splet, mediji, družbena omrežja, seminarji, predavanja, nasveti finančnih strokovnjakov itd.
Najbolj pomembno pa je, da vedno preverite, ali ima izbrani ponudnik dovoljenje nadzornega organa (ATVP, Banke Slovenije, Agencije za zavarovalni nadzor ali pristojnega organa druge države).