Slovar
AKCEPTANT
Imetnik vrednostnih papirjev družbe, ki se prevzema, in ki je sprejel prevzemno ponudbo.
ALGORITEMSKO TRGOVANJE
Trgovanje na podlagi računalniškega programa, ki deluje na podlagi ključnih parametrov, določenih s strani investicijskega podjetja ali stranke takega podjetja, ki ustvari naročila, in ki se samodejno pošljejo trgovalnim platformam, kot odgovor na informacije s trga.
BANČNE STORITVE
Skladno z zakonom, ki ureja bančništvo, sta to storitvi sprejemanje depozitov od javnosti ter dajanje kreditov za svoj račun.
ALTERNATIVNI SKLAD
Odprt investicijski sklad (ne-UCITS sklad), oblikovan kot ločeno premoženje, katerega poslovanje je usklajeno z zakonom, ki ureja investicijske sklade in družbe za upravljanje.
AMORTIZACIJSKI NAČRT
Je načt odplačevanja dolga, v katerem se za prihodnja obdobja izračuna znesek anuitet, obresti in ostankov dolga po posameznih plačilih.
ANUITETA
Je znesek, s katerim se odplačujejo obveznosti iz posojila v določenem časovnem obdobju in je sestavljen iz glavnice in pripadajočih obresti. Najbolj pogosta je mesečna periodika odplačevanja posojila, pri čemer se anuiteta pri posojilih s fiksno obrestno mero ne spreminja, medtem ko se anuiteta spreminja pri posojilih z variabilno obrestno mero, v odvisnosti od tipa le te.
BANKA
Pravna oseba, ki opravlja bančne storitve na podlagi dovoljenja pristojnega nadzornega organa, za opravljanje teh storitev.
BENCHMARK
Tudi primerjalna vrednost, s katero se pogosto meri uspešnost naložbene strategije pri na primer storitvah gospodarjenja ali upravljanja skladov, in predstavlja borzni indeks ali kombinacijo le teh.
BIC KODA
Je enolična 8 ali 11 mestna oznaka finančne institucije (navadno banke), ki temelji na mednarodnem standardu ISO 9362.
BIKOV TRG
Je obdobje, ki ga označuje trend rasti vrednosti finančnih instrumentov.
BLAGAJNIŠKI ZAPISI
Diskontni vrednostni papir, ki se glasi na določen denarni znesek, z določeni rokom dospelosti in določeno obrestno mero.
BLUE CHIP
Termin, ki se uporablja za finančne instrumente najbolj znanih, visoko likvidnih in uveljavljenih delniških družb, ki kotirajo na enem ali več organiziranih trgih. Izdajatelj takšnih finančnih instrumentov je navadno ocenjen z visoko bonitetno oceno in izkazuje konstantno dobre poslovne rezultate in obete za v prihodnje. Za vlagatelja takšen izdajatelj pomeni varno naložbo, od katere pričakuje tudi boljše donose od primerljivih podjetij v ponogi.
BONITETNA OCENA
Ocena za namen ovrednotenja kreditnega tveganja ocenjevanega subjekta, ki ga izvajajo bonitetne institucije, ki so lahko bodisi pooblaščene bodisi nepooblaščene. Bonitetne ocene so navadno razdeljene v različne razrede, ki so navadno označene z različnimi simboli kot na primer AAA, Aaa, A+, Baa3 in ki predstavljajo verjetnostni razpon, da bo pri ocenjevanem subjektu v prihodnje prišlo do ene izmed oblik neplačila (stečaj, likvidacija, prisilna poravnava, oziroma druga oblika neplačila).
BORZA
Organizacija, kjer se trguje z vrednostnimi papirji, kot so npr. delnice, obveznice. Borza je upravljavec borznega trga, ki je pridobil dovoljenje ATVP za upravljanje tega trga.
BORZNI INDEKS
Navadno oblika povprečja tečajev določenih finančnih instrumentov, vključenih v indeks, in ki kažejo gibanje tečajev finančnih instrumentov na določenem trgu ali delu trga, ter predstavlja splošno smer gibanja tega trga ali dela trga. Najbolj znani indeksi so na primer Dow Jones Industrial Average, S&P 500 Index, FTSE 100 Index, Nikkei 225 ter Russell 2000. SBI TOP je indeks Ljubljanske borze, v katerega so vključeni vrednostni papirji največjih in najbolj likvidnih podjetij na slovenskem trgu vrednostnih papirjev.
BORZNI POSREDNIK
Je fizična oseba, ki ima dovoljenje ATVP za opravljanje poslov borznega posrednika (npr. nakup, prodaja finančnih instrumentov za stranke in investicijsko svetovanje).
BORZNOPOSREDNIŠKA DRUŽBA
Je investicijsko podjetje s sedežem v Republiki Sloveniji, ki ni banka in ki je pridobilo dovoljenje ATVP za opravljanje investicijskih storitev in poslov.
CENTRALNA NASPROTNA STRANKA
Subjekt, ki pravno posreduje med nasprotnimi strankami v poslih, s katerimi se trguje na enem ali več finančnih trgih, in ki postane kupec za vsakega prodajalca in prodajalec za vsakega kupca.
CENTRALNI DEPO
Centralni register ali druga evidenca imetnikov nematerializiranih finančnih instrumentov, ki jo vodi posamezna oseba v skladu s predpisi države, na območju katere je ustanovljen ta depo in vpisi v katero imajo pravne učinke neposredno v razmerju do izdajatelja teh finančnih instrumentov in do tretjih oseb, tako da se imetnik računa, pri katerem so vpisani ti finančni instrumenti, šteje za zakonitega imetnika teh finančnih instrumentov.
CENTRALNI REGISTER
Centralni register nematerializiranih vrednostnih papirjev, ki je centralna informatizirana baza podatkov, v katero se vpisujejo pravice iz nematerializiranih vrednostnih papirjev, vsakokratni imetniki teh pravic ter morebitne pravice tretjih oseb na vrednostnih papirjih. Vpis v centralni register je nadomestil vpis na fizično listino (papir). Učinek digitaliziranega vpisa je enak kot je bil učinek fizičnega zapisa na listino. Pri nas centralni register vodi KDD.
CFD
Finančna pogodba na razliko (angl. Contract For Difference) je komleksen finančni instrument z vzvodom, ki predstavlja pogodbo med kupcem in prodajalcem za izmenjavo razlike med sedanjo ceno osnovnega finančnega instrumenta (delnic, valut, blaga, indeksov, ipd.) in njegovo ceno ob zaprtju pozicije.
CILJNA DRUŽBA
Delniška družba, za katero velja prevzemna zakonodaja. (Vrednostni papirji te družbe so predmet prevzemne ponudbe.)
CILJNI SKLAD
UCITS sklad ali vsak drug odprt kolektivni naložbeni podjem, katerega edini namen je javno zbiranje sredstev in nalaganje teh sredstev v prenosljive vrednostne papirje in/ali druge likvidne finančne naložbe po načelih razpršitve tveganj, in sicer ne glede na to, ali je oblikovan v državi članici ali tretji državi.
CSI
Sistem za centralno shranjevanje nadzorovanih informacij (Info hramba), kjer so brezplačno dostopne vse nadzorovane informacije javnih družb, ki jih izdajatelji javno objavijo, skladno z zakonodajo.
ČISTA VREDNOST SREDSTEV VZAJEMNEGA SKLADA
Vrednost sredstev vzajemnega sklada zmanjšana za vrednost obveznosti vzajemnega sklada.
DELNICA
DELNICALastniški vrednostni papir, ki daje imetniku določene premoženjske pravice (dividende), pravico glasovanja na skupščini delničarjev in pravico do ustreznega dela premoženja po likvidaciji ali stečaju izdajatelja.
DELNIČAR
Vsaka fizična ali pravna oseba zasebnega ali javnega prava, ki je neposredno ali posredno zakoniti imetnik delnic javne družbe v svojem imenu in za svoj račun, delnic javne družbe v svojem imenu in za račun druge fizične ali pravne osebe ali portdil o deponiranju delnic.
DELNIŠKA DRUŽBA
Kapitalska gospodarska družba, katere kapital je razdeljen na delnice.
DELNIŠKA KNJIGA
Centralna baza podatkov, v katero se vpisujejo pravice iz vrednostnih papirjev, vsakokratni imetniki teh pravic (delničarji) ter morebitne pravice tretjih oseb na vrednostnih papirjih. Tudi centralni depo, centralni register.
DELNIŠKI SKLAD
Investicjski sklad, ki ima sredstva naložena pretežno v delnicah ali v delnicah in enotah delniških ciljnih skladov.
DENARNA VERIGA
Vrsta dejanj, kjer udeleženci vplačujejo določene denarne zneske organizatorjem ali drugim udeležencem, ki so se pred njimi vključili v igro ali dejavnost, in pričakujejo plačilo določenih denarnih zneskov od udeležencev, ki naj bi se za njimi vključili v tako igro ali dejavnost. Organiziranje take dejavnosti je kaznivo dejanje.
DIVERZIFIKACIJA
Glej Razpršitev.
DIVIDENDA
Delež, ki pripada delničarjem pri delitvi letnega dobička delniške družbe.
DOKUMENT S KLJUČNIMI PODATKI ZA VLAGATELJE
Dokument, ki vsebuje jasen, nedvoumen in povprečnemu vlagatelju razumljiv opis bistvenih značilnosti vzajemnega sklada.
DONOSNOST
V odstotkih izraženo razmerje med denarnim donosom (npr. dividenda, obresti, povečanje vrednosti naložbe) in ceno naložbe ob nakupu.
DONOSNOST DO DOSPETJA
Predstavlja pričakovano donosnost finančnega instumenta, pri čemer upoštevamo morebitna vmesna izplačila (npr. kuponi), spremembe v ceni finančnega instrumenta in reinvestiranje donosov po trenutno dostopnih obrestnih merah do dospetja finančnega instrumenta.
DOSPETJE
Datum, do katerega zapadejo vse obveznosti nekega finančnega instrumenta (obesti in/ali glavnica).
DPV (dobro poučeni vlagatelji)
Fizična ali pravna oseba, ki vlaga svoje premoženje v vrednostne papirje, ter ima ustrezna strokovna znanja in izkušnje potrebne za presojo tveganj, povezanih z vlaganjem v vrednostne papirje.
DRUŽBA ZA UPRAVLJANJE
Pravna oseba s sedežem v Republiki Sloveniji, ki opravlja storitve upravljanja investicijskih skladov, na podlagi dovoljenja ATVP.
DRUŽBA ZA UPRAVLJANJE DRŽAVE ČLANICE
Pravna oseba s sedežem v drugi državi članici, ki opravlja storitve upravljanja investicijskih skladov, na podlagi dovoljenja pristojnega nadzornega organa države članice.
DRUŽBA ZA UPRAVLJANJE TRETJE DRŽAVE
Pravna oseba s sedežem v tretji državi, ki opravlja storitve upravljanja investicijskih skladov, na podlagi dovoljenja nadzornega organa tretje države.
DRŽAVA ČLANICA
Država članica Evropske unije ali država podpisnica Sporazuma o ustanovitvi Evropskega gospodarskega prostora.
EBA
Evropski bančni organ, ustanovljen z Uredbo (EU) št. 1093/2010.
EFEKTIVNA OBRESTNA MERA
Dejanska cena kredita, izračunana v skladu z zakonom o potrošniških kreditih. Efektivna obrestna mera predstavlja skupne stroške kredita (obresti in druge stroške, ki so neposredno povezani s kreditno pogodbo, in jih mora kreditojemalec plačati pri rednem odplačevanju kredita), izražene kot letni odstotek odobrenega zneska.
EIOPA
Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine, ustanovljen z Uredbo (EU) št. 1094/2010.
EMISIJSKI KUPON
Pravica do izpusta določene količine ogljikovega dioksida, s kuponi pa lahko trgujejo tako fizične, kot tudi pravne osebe.
ENOTA INVESTICIJSKEGA SKLADA
Enoto investicijskega sklada predstavlja: investicijski kupon kot vrednostni papir, če je investicijski sklad oblikovan kot ločeno premoženje, ali delnica, kot vrednostni papir, če je investicijski sklad ustanovljen v obliki delniške družbe.
ESA
Skupni izraz za evropske nadzorne organe, in sicer: EBA, EIOPA in ESMA.
ESMA
Kratica za European Securities and Markets Authority, ki je 1.1.2011 nadomestila dotedanji CESR (Committee of European Securities Regulators). ESMA je neodvisna in samostojna institucija, ki poroča Evropskemu parlamentu, Svetu in Komisiji. Njena vloga in naloge so določene z Uredbo (EU) št. 1095/2010.
ESRB
Evropski odbor za sistemska tveganja, ki je bil ustanovljen z Uredbo (EU) št. 1092/2010.
ETF
Indeksni investicijski sklad, s katerim se lahko trguje na borzah po svetu.
EURIOBOR
Medbančna obrestna mera, po kateri si reprezentativne evropke banke medsebojno ponujajo depozite. Obrestna mera se izračunava dnevno.
FINANCIRANJE TERORIZMA
Zagotavljanje ali zbiranje oziroma poskus zagotavljanja ali zbiranja denarja ali drugega premoženja zakonitega ali nezakonitega izvora, posredno ali neposredno, z namenom ali zavedajoč se, da bo v celoti ali delno uporabljeno za izvedbo terorističnega dejanja, ali da ga bo uporabil terorist oziroma teroristka ali teroristična organizacija.
FINANČNI INSTRUMENTI
Instrumenti, opredeljeni v zakonu, ki ureja trg finančnih instrumentov, in med drugim zajemajo prenosljive vrednostne papirje, investicijske kupone vzajemnih skladov, instrumente denarnega trga, opcije, terminske pogodbe, menjalne posle in druge izvedene posle.
FINANČNI POSREDNIK
Investicijsko podjetje, ki za izdajatelja ali drugega ponudnika opravlja investicijske storitve izvedbe prve ali nadaljnje prodaje vrednostnih papirjev in investicijsko podjetje ali druga oseba, ki opravlja pomožne storitve in posle v zvezi z izvedbo prve ali nadaljnje prodaje vrednostnih papirjev, vključno s sprejemanjem vplačil.
FOREX (tudi FX)
Kratica za Foreign Exchange oz. mednarodno menjavo. Pojem se uporablja za trgovanje s tujimi valutami in zajema več oblik takega trgovanja.
FORWARD
Nestandardizirani izvedeni finančni instrument za nakup oz. prodajo vrednostnega papirja, blaga, tuje valute ali drugih finančnih instrumentov po dogovorjeni ceni z dostavo in plačilom na dogovorjen dan v prihodnosti.
FUNKCIJA SKLADNOSTI
Funkcija v okviru (investicijskega) podjetja, ki je odgovorna za ugotavljanje, ocenjevanje, svetovanje, spremljanje in poročanje v zvezi s tveganji skladnosti v (investicijskem) podjetju.
FUTURE
Standardizirani izvedeni finančni instrument za nakup oz. prodajo vrednostnega papirja, blaga, tuje valute ali drugih finančnih instrumentov po dogovorjeni ceni na določen datum v prihodnosti. S temi finančnimi instrumenti se trguje na organiziranem trgu.
GLOBINA TRGA
Izraz, ki predstavlja vpogled v celotno ponudbo in povpraševanje na trgu, t.j. prikazuje vsa nakupna in prodajna naročila, ki so v določenem trenutku vnesena v trgovalni sistem organiziranega trga.
GOLJUFIJA
Kaznivo dejanje, kjer nekdo sebi ali drugemu pridobi protipravno premoženjsko korist, spravi koga z lažnivim prikazovanjem ali prikrivanjem dejanskih okoliščin v zmoto ali ga pusti v zmoti, in ga s tem zapelje, da ta v škodo svojega ali tujega premoženja kaj stori ali opusti.
GOSPODARJENJE
Investicijska storitev oziroma posel, ki predstavlja upravljanje portfeljev, ki vključujejo finančne instrumente, v skladu s pooblastili strank, na podlagi posamične presoje za vsako od strank.
HRANILNICA
Pravna oseba s sedežem v Republiki Sloveniji, ki opravlja bančne storitve na podlagi dovoljenja Banke Slovenije in za katero veljajo enaka pravila kot za banke, če ni v zakonu, ki ureja bančništvo, urejeno drugače.
IBAN OZNAKA
Do 34 mestna enolična mednarodna oznaka transakcijskega računa, ki temelji na ISO standardu 13616.
INSTITUCIONALNI VLAGATELJ
Velik investitor, pri katerem se navadno zbirajo večje količine kapitala in predstavljajo zavarovalnice, pozavarovalnice, pokojninske sklade, banke, investicijska podjetja ter kolektivni naložbeni podjemi oziroma družbe, ki upravljajo te podjeme.
INSTRUMENTI DENARNEGA TRGA
Vse vrste instrumentov, s katerimi se običajno trguje na denarnem trgu, kot so na primer zakladne menice, potrdila o denarnem depozitu in komercialni zapisi.
INVESTICIJSKA DRUŽBA
Zaprti investicijski sklad, organiziran kot delniška družba, s sedežem v Republiki Sloveniji, katere osnovni kapital je razdeljen na delnice istega razreda, ki so prosto prenosljive, in s katerimi se trguje na organiziranem trgu, ter katere poslovanje je usklajeno z določbami ZISDU-2.
INVESTICIJSKE STORITVE
Storitve in posli v zvezi s finančnimi instrumenti, opredeljene z zakonom, ki ureja trg finančnih instrumentov in vključujejo sprejemanje in posredovanje naročil v zvezi z enim ali več finančnimi instrumenti, izvrševanje naročil za račun strank, poslovanje za svoj račun, gospodarjenje s finančnimi instrumenti, investicijsko svetovanje, izvedbo prve ali nadaljnje prodaje finančnih instrumentov z ali brez obveznosti odkupa ter upravljanje MTF-ov.
INVESTICIJSKI KUPON
Imenski vrednostni papir, katerega izdajatelj je družba za upravljanje, ki se glasi na enoto, več enot ali del enote premoženja vzajemnega sklada.
INVESTICIJSKI SKLAD
Kolektivni naložbeni podjem, katerega edini namen je, da javno zbira premoženje in ga v skladu z vnaprej določeno naložbeno politiko, nalaga v različne vrste naložb v izključno korist imetnikov enot tega investicijskega sklada. Oblikuje se lahko kot odprti investicijski sklad (vzajemni sklad, alternativni sklad) oziroma ustanovi kot zaprti investicijski sklad (investicijska družba).
INVESTICIJSKO PODJETJE
Pravna oseba, ki profesionalno kot svojo redno dejavnost opravlja investicijske storitve za druge osebe ali investicijske posle.
INVESTICIJSKO SVETOVANJE
Investicijska storitev oziroma posel, ki predstavlja dajanje osebnih priporočil stranki bodisi na njeno zahtevo bodisi na pobudo investicijskega podjetja glede enega ali več poslov v zvezi s finančnimi instrumenti.
INVESTITOR
Kupec finančnih instrumentov ali drugih oblik premoženja ali oseba, na katero je naslovljena ponudba za nakup vrednostnih papirjev.
IOSCO
Mednarodno združenje nadzornikov trga vrednostnih papirjev, ustanovljeno leta 1983, s sedežem v Madridu.
ISIN KODA
12 mestna enolična oznaka vrednostnega papirja, sestavljena iz alfanumeričnih znakov, ki temelji na mednarodnem ISO standardu 6166 in se uporablja v komuniciranju na finančnih trgih, obračunih, poravnavi, skrbništvu in pri poročanju nadzornim organom.
IZDAJATELJ
Oseba, ki izda ali namerava izdati vrednostne papirje.
IZVRŠEVANJE NAROČIL ZA RAČUN STRANK
Poslovanje z namenom doseči sklenitev pogodbe o nakupu ali prodaji enega ali več finančnih instrumentov za račun stranke.
JAVNA DRUŽBA
Izdajatelj, katerega vrednostni papirji so uvrščeni v trgovanje na organiziranem trgu v Republiki Sloveniji ali drugi državi članici.
KID
Enolična identifikacijska številka, ki jo imetniku na njegovo zahtevo oziroma na zahtevo člana, ki želi zanj odpreti račun, dodeli KDD.
KLIRINŠKO DEPOTNA DRUŽBA (KDD)
Organizacija, ki opravlja posle zbirne hrambe vrednostnih papirjev, ugotavlja in izpolnjuje obveznosti iz poslov z vrednostnimi papirji (kliring) ter vodi centralni register nematerializiranih vrednostnih papirjev.
KOLEKTIVNI NALOŽBENI PODJEM
Glej pojem investicijski sklad.
KOTACIJA
Sklep upravljavca organiziranega trga (borze) o sprejemu novega finančnega instrumenta v trgovanje v uradno tečajnico. Tudi segment borznega trga, na katerem se trguje z vrednostnimi papirji, ki izpolnjujejo dodatne pogoje, pomembne za zaščito interesov vlagateljev glede razpršenosti, tržne kapitalizacije ter vsebine pravic, ki jih dajejo imetniku, in drugih njegovih lastnosti.
KREDITNA INSTITUCIJA
Skupni pojem za banko in hranilnico.
KREDITNO TVEGANJE
Tveganje nastanka izgube zaradi neizpolnitve obveznosti dolžnika.
KROVNI POKOJNINSKI SKLAD
Vzajemni pokojninski sklad, sestavljen iz treh podskladov, ki so oblikovani kot ločeno premoženje, in se med seboj razlikujejo po naložbeni politiki in ciljni skupini vplačnikov, kateri so prvenstveno namenjeni.
KROVNI SKLAD
Vzajemni sklad, sestavljen iz dveh ali več podskladov, ki so oblikovani kot ločeno premoženje, pri čemer vsak podsklad opredeljujeta poseben naložbeni cilj in naložbena politika.
KUPON (OBVEZNICA)
Znesek obresti, ki se ga na vnaprej določeno periodo izplača imetnikom obveznice, pri čemer je lahko vrednost kupona določena v fiksnem ali variabilnem znesku. Fiksni kupon obveznice se s časom ne spreminja, medtem ko je gibanje variabilnega kupona odvisno od dejavnika, na katerega je takšen kupon vezan (npr. na gibanje obrestnih mer ali inflacije).
KUPONSKA OBRESTNA MERA
Razmerje med vrednostjo kupona in nominalno vrednostjo obveznice.
KVALIFICIRANI DELEŽ
Posredno ali neposredno imetništvo poslovnega deleža, delnic ali drugih pravic v pravni osebi, na podlagi katerih imetnik pridobi najmanj 10-odstotni delež glasovalnih pravic ali najmanj 10-odstotni delež v kapitalu te pravne osebe ali delež glasovalnih pravic ali delež v kapitalu te pravne osebe, ki je manjši od 10 odstotkov, vendar mu že ta omogoča pomemben vpliv na upravljanje te pravne osebe.
LEI
Pomeni Legal Entity Identifier in je enolični globalni identifikator pravnih oseb, ki opravljajo posle na finančnih trgih. Koda predstavlja 20-mestno oznako po standardu ISO 17442.
LEŽARINE
Nadomestilo za vzdrževanje stanj vrednostnih papirjev, ki jih imetnikom vrednostnih papirjev zaračunavajo banke ali borznoposredniške družbe, na podlagi tarife KDD.
LIBOR
Londonska medbančna obrestna mera, ki jo določajo vodilne banke, s sedežem v Londonu, in se izračunava za 10 valut ter 15 obdobij.
LIKVIDNOST
Pomembna sestavina finančnega instrumenta in pomeni njegovo hitro unovčljivost. Je torej lastnost sredstev, da se hitro in s čim manjšimi izgubami spremeni v denarna sredstva.
LIMITIRANO NAROČILO
Naročilo stranke za nakup ali prodajo neke količine finančnih instrumentov za ceno, določeno v naročilu, ali pod za stranko ugodnejšimi pogoji.
LISTINJENJE
Posel ali shema, pri katerem se kreditno tveganje, povezano s posamezno izpostavljenostjo ali skupino izpostavljenosti, razdeli na segmente kreditnega tveganja, in kjer so plačila v tem poslu ali shemi odvisna od izpolnjevanja obveznosti dolžnikov pri tej izpostavljenosti ali skupini izpostavljenosti, in je podrejenost segmentov kreditnega tveganja podlaga za določitev porazdelitve izgub med trajanjem tega posla ali sheme.
LOT
Enota za trgovanje s finančnimi instrumenti. Navadno predstavlja najmanšo možno enoto, s katero je mogoče trgovati na nekem organiziranem trgu. Na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev tako na primer en lot predstavlja eno delnico.
MATERIALIZIRANI VREDNOSTNI PAPIRJI
Vrednostni papirji, izdani kot pisne listine. V slovenski praksi so redkost.
MEDVEDJI TRG
Obdobje, ki ga označuje trend padanja vrednosti finančnih instrumentov.
MEŠANI SKLAD
Investicijski sklad, ki ima sredstva naložena v različne vrste finančnih instrumentov.
MIFID
Direktiva 2004/39/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. aprila 2004 o trgih finančnih instrumentov in o spremembah direktiv Sveta 85/611 ES in 93/6/EGS in Direktive 2000/12/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter o razveljavitvi Direktive Sveta 93/22/EGS.
MIFID II
Direktiva 2014/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o trgih finančnih instrumentov ter spremembi Direktive 2002/92/ES in Direktive 2011/61/EU.
MIFIR
Uredba (EU) št. 600/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o trgih finančnih instrumentov in spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012.
MREŽNI MARKETING
Legalna oblika trženja različnih potrošnih izdelkov, ki temelji na posrednem trženju in osebnem reklamiranju, in ga ne gre enačiti z denarnimi verigami.
MTF
Večstranski sistem trgovanja, ki povezuje interese glede prodaje in nakupa finančnih instrumentov številnih oseb. Vodi oz. upravlja ga investicijsko podjetje (borznoposredniška družba ali banka) ali borza.
NADALJNJA PRODAJA VREDNOSTNIH PAPIRJEV
Vsaka druga prodaja vrednostnih papirjev, razen prve. Nadaljnja prodaja vrednostnih papirjev pa je tudi prodaja, ki jo opravi finančni posrednik, ki je od izdajatelja odkupil vrednostne papirje ob prvi prodaji.
NADZOROVANA INFORMACIJA
Vsaka informacija, ki jo mora razkriti javna družba ali druga oseba, ki je zahtevala uvrstitev vrednostnih papirjev v trgovanje na organiziranem trgu brez soglasja javne družbe po predpisih zakona, ki ureja trg finančnih instrumentov.
NALOŽBENI CERTIFIKAT
Strukturirani finančni instrumenti, ki se glasijo na nek drug finančni instrument, na primer indeks, valuto, obrestno mero ali surovino.
NAROČILO S PREUDARKOM
Naročilo stranke, pri katerem ta ne določi cene, po kateri naj investicijsko podjetje izvrši naročilo, temveč pooblasti investicijsko podjetje, da ga izvrši po lastni presoji, pod najboljšimi pogoji za stranko.
NAROČILO STRANKE
Nalog stranke investicijskemu podjetju, da za njen račun kupi ali proda finančne instrumente. Tipi naročil se med seboj razlikujejo, poznamo pa jih več vrst (tržno, limitirano, naročilo s preudarkom, ipd.).
NEMATERIALIZIRANI VREDNOSTNI PAPIRJI
Vrednostni papirji, izdani v elektronski obliki in vpisani v centralni register nematerializiranih papirjev, ki ga v Republiki Sloveniji vodi KDD.
NEPOSREDNI DOSTOP DO TRGA (DMA)
Ureditev, s katero investicijsko podjetje, ki je član oziroma udeleženec ali uporabnik trgovalne platforme, določenim strankam odobri pošiljanje elektronskih naročil v notranji sistem elektronskega trgovanja investicijskega podjetja, saj sistem taka naročila samodejno pošlje določeni platformi trgovanja, pod identifikacijsko oznako za trgovanje, ki jo ima investicijsko podjetje.
ne-UCITS SKLAD
Odprt investicijski sklad, ki ni usklajen z UCITS Direktivo, ali zaprti investicijski sklad. V Republiki Sloveniji sta obliki ne-UCITS sklada alternativni sklad (odprt sklad) in investicijska družba (zaprt sklad).
NOMINALNA VREDNOST OBVEZNICE
Znesek, na katerega se izplačujejo obresti in se mora vrniti ob zapadlosti obveznice.
NOTRANJA INFORMACIJA
Vsaka informacija, ki je natančna, ni splošno znana in se nanaša na izdajatelja finančnih instrumentov ali na določen finančni instrument. Če se taka informacija razkrije javnosti, bi verjetno pomembno vplivala na ceno finančnega inštrumenta oziroma na ceno iz njega izvedenih finančnih instrumentov (cenovno občutljiva informacija).
OBVEZNICA
Dolgoročni dolžniški vrednostni papir, s katerim se izdajatelj obveže, da bo imetniku v enkratnem znesku ali več obrokih izplačal glavnico in tudi določen znesek obresti.
OBVEZNIŠKI SKLAD
Investicijski sklad, ki ima sredstva naložena pretežno v obveznicah ali obveznicah in enotah obvezniških ciljnih skladov oziroma drugih oblikah olastninjenega dolga.
OBVLADOVANJE
Razmerje med nadrejeno in podrejeno družbo ali temu razmerju podobno razmerje med drugo nadrejeno osebo in podrejeno družbo.
OCENA PRIMERNOSTI
Celoten proces zbiranja informacij o stranki in naknadna ocena primernosti finančnih instrumentov, ki jih investicijska podjetja ponujajo strankam v okviru opravljanja ene ali več investicijskih storitev in poslov. Ocena zajema pridobivanje informacij o znanju in izkušnjah stranke.
OCENA USTREZNOSTI
Proces zbiranja informacij o stranki in naknadna ocena ustreznosti finančnih instrumentov in investicijskih storitev, ki jih investicijska podjetja ponujajo strankam v okviru opravljanja investicijske storitve investicijskega svetovanja oziroma gospodarjenja s finančnimi instrumenti. Ocenjvanje ustreznosti zajema zbiranje informacij o stranki glede njenega znanja, izkušenj, finančnega položaja (vključno z zmožnostjo kritja izgub) in glede investicijskih ciljev (vključno s stopnjo dovoljenega tveganja).
ODPRT INVESTICIJSKI SKLAD
Investicijski sklad, katerega enote je mogoče na zahtevo imetnika unovčiti in izplačati iz sredstev sklada, oziroma investicijski sklad, za katerega je kako drugače ustrezno zagotovljeno, da je cena, po kateri se z njegovo enoto trguje na organiziranem trgu, ves čas enaka njeni izračunani vrednosti oziroma se od nje bistveno ne razlikuje.
ODVISNI BORZNOPOSREDNIŠKI ZASTOPNIK
Fizična ali pravna oseba, ki na podlagi neomejene in nepogojne odgovornosti investicijskega podjetja, v imenu in za račun katerega deluje: (1) ponuja investicijske oz. pomožne investicijske storitve strankam oz. morebitnim strankam, (2) sprejema in posreduje navodila ali naročila strank v zvezi z investicijskimi storitvami ali finančnimi instrumenti, (3) prodaja finančne instrumente ali (4) svetuje strankam ali morebitnim strankam glede teh finančnih instrumentov oz. investicijskih storitev.
OLASTNINJEN DOLG
Pomeni dolžniške vrednostne papirje in enote obvezniških ciljnih skladov.
OPCIJA
Izveden finančni instrument, ki daje imetniku pravico (ne pa tudi dolžnost), da kupi oz. proda premoženje, na katerega se glasi opcija, po vnaprej določeni ceni in na določen dan oz. do določenega datuma.
OPERATIVNO TVEGANJE
Tveganje nastanka izgube, vključno s pravnim tveganjem, zaradi neustreznosti ali nepravilnega izvajanja notranjih procesov, zaradi drugih nepravilnih ravnanj ljudi, ki spadajo v notranjo poslovno sfero pravne osebe, zaradi neustreznosti ali nepravilnega delovanja sistemov, ki spadajo v notranjo poslovno sfero pravne osebe ali zaradi zunanjih dogodkov ali dejanj.
ORGANIZIRANI TRG
Večstranski sistem, ki ga vodi oziroma upravlja določena oseba, ki v tem sistemu, v skladu z vnaprej določenimi pravili, povezuje ali omogoča povezovanje interesov glede prodaje ali nakupa finančnih instrumentov številnih tretjih oseb,tako da se sklenejo pravni posli v zvezi s finančnim instrumentom, ki je uvrščen v trgovanje po njegovih pravilih oziroma sistemih tega trga, ima dovoljenje pristojnega nadzornega organa in deluje redno in v skladu s pogoji, kot jih določa zakon, ki ureja trg finančnih instrumentov.
ORGANIZIRANJE DENARNIH VERIG
Kaznivo dejanje, kjer nekdo zato, da bi sebi ali komu drugemu pridobil protipravno premoženjsko korist, organizira, sodeluje ali pomaga pri organiziranju ali izvajanju denarnih verig, pri katerih udeleženci vplačujejo določene denarne zneske organizatorjem ali drugim udeležencem, ki so se pred njimi vključili v igro ali dejavnost in pričakujejo plačilo določenih denarnih zneskov od udeležencev, ki naj bi se za njimi vključili v tako igro ali dejavnost.
OZNAKA FINANČNEGA INSTRUMENTA
Oznaka finančnega instrumenta, ki se ga uporablja pri delu s tem finančnim instrumentom. Oznako lahko predstavlja bodisi ISIN oznaka ali katera koli druga oznaka, ki ta instrument loči od drugih. Za vrednostne papirje, izdane v Centralni Klirinško depotni družbi, se uporablja alfanumerična oznaka vrednostnega papirja, sestavljena iz 2 ali več znakov.
PODDEPO
Evidenca imetnikov nematerializiranih finančnih instrumentov, ki ni centralni depo in ki jo vodi borznoposredniška družba, banka, investicijsko podjetje ali druga oseba, v skladu s predpisi države, na območju katere je ustanovljen ta poddepo.
POKOJNINSKA DRUŽBA
Pravna oseba, ki je v Republiki Sloveniji pridobila dovoljenje AZN za opravljanje dejavnosti prostovoljnjega dodatnega pokojninskega zavarovanja v skladu z zakonom, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
PONUDBA VREDNOSTNIH PAPIRJEV
Vsako sporočilo osebam, dano v kateri koli obliki in z uporabo katerega koli sredstva, ki vsebuje zadosti informacij o pogojih ponudbe in o vrednostnih papirjih, ki so predmet ponudbe, da se na njegovi podlagi vlagatelj odloči za nakup oziroma vpis teh vrednostnih papirjev.
PONUDNIK
Oseba, ki ponuja vrednostne papirje javnosti.
PONZIJEVA SHEMA
Nezakonita finančna shema, ki temelji na zavajanju udeležencev. Imenuje se po ameriškem prevarantu iz začetka 20. stoletja Charlesu Ponziju. To je oblika denarne verige, bistvo pa je, da se denar ustvarja znotraj verige in ne z investiranjem v naložbe. Tisti, ki na novo pristopijo k verigi, s svojim vložkom financirajo druge, ki so v takšni verigi višje. Razlog za daljšo obstojnost teh verig je v tem, da so posamezniki pripravljeni večkrat vplačati začetni zahtevani znesek.
PORAVNALNI ČLAN
Oseba, ki je udeležena pri vodenju računov vrednostnih papirjev ter pri denarni poravnavi vrednostnih papirjev iz borznih poslov.
PORTFELJ
Finančno premoženje, predvsem v različnih vrednostnih papirjih, ki jih imata v lasti posameznik ali podjetje v določenem trenutku. Portfelj lahko investitor upravlja sam, pogosto pa upravljanje zaupa posebnim finančnim svetovalcem - upravljavcem portfelja.
POSEBNO POZICIJSKO TVEGANJE
Tveganje spremembe cene finančnega instrumenta zaradi dejavnikov v zvezi z njegovim izdajateljem oziroma pri izvedenem finančnem instrumentu v zvezi z izdajateljem osnovnega finančnega instrumenta.
POSEL KREDITNE ZAMENJAVE
Pogodba o izvedenem finančnem instrumentu, pri kateri ena stranka drugi stranki plača pristojbino v zameno za plačilo ali drugo korist v primeru kreditnega dogodka v zvezi z referenčnim subjektom in katere koli druge neizpolnitve obveznosti, povezane s pogodbo o izvedenem finančnem instrumentu, ki ima podobni ekonomski učinek.
POSLOVANJE ZA SVOJ RAČUN
Investicijska storitev oziroma posel, ki pomeni poslovanje v breme lastnega kapitala, katerega izid je sklenitev posla za lasten račun z enim ali več finančimi instrumenti.
POŠTENA VREDNOST
Znesek, za katerega je mogoče zamenjati sredstvo ali poravnati dolg med dobro obveščenima in voljnima strankama, ki nista povezani.
POVEZANE OSEBE
Pravno samostojne osebe, ki so med seboj upravljalsko, kapitalsko ali kako drugače povezane tako, da zaradi navedenih povezav skupno oblikujejo poslovno politiko in delujejo usklajeno z namenom doseganja skupnih ciljev, oziroma tako, da ima ena oseba možnost usmrejati drugo ali bistveno vplivati nanjo pri odločanju o financiranju in poslovanju oziroma tako, da poslovanje ene osebe oziroma njeni rezultati poslovanja lahko pomembno vplivajo na poslovne rezultate oziroma poslovanje druge osebe.
POZAVAROVALNICA
Zavarovalnica, ki opravlja izključno posle pozavarovanja.
POZICIJSKO TVEGANJE
Tveganje nastanka izgube zaradi spremembe cen finančnih instrumentov. Obsega posebno pozicijsko tveganje ter splošno pozicijsko tveganje.
PRANJE DENARJA
Katero koli ravnanje, s katerim se prikriva izvor denarja ali drugega premoženja, pridobljenega s kaznivim dejanjem in vključuje zamenjavo ali kakršen koli prenos denarja ali drugega premoženja, ki izvira iz kaznivega dejanja in skrivanje ali prikrivanje prave narave, izvora, nahajanja, gibanja, razpolaganja, lastništva ali pravic v zvezi z denarjem ali drugim premoženjem, ki izvira iz kaznivega dejanja.
PRAVILA UPRAVLJANJA VZAJEMNEGA SKLADA
Dokument, ki ureja vsebino pravnih razmerij med družbo za upravljanje, ki upravlja vzajemni sklad, in imetniki investicijskih kuponov. Pravila upravljanja začnejo veljati, ko družba za upravljanje pridobi soglasje ATVP k tem pravilom.
PREVARA
Namerno dejanje enega ali več članov poslovodstva, pristojnih za upravljanje zaposlenih ali tretjih oseb, ki zajema uporabo goljufije za pridobitev kake nepoštene ali nezakonite prednosti.
PREVZEM
Položaj, ko prevzemnik sam ali skupaj z osebami, ki delujejo usklajeno z njim, doseže prevzemni prag (25-odstotni delež glasovalnih pravic v družbi, ki se prevzema).
PRODAJA NA KRATKO (ANGL. SHORT SELLING)
V zvezi z delnico ali dolžniškim instrumentom pomeni vsakršno prodajo delnice ali dolžniškega instrumenta, ki ga prodajalec v času sklenitve dogovora o prodaji ne poseduje, vključno s prodajo, pri kateri si je prodajalec v času sklenitve dogovora o prodaji delnico ali dolžniški instrument izposodil ali se dogovoril o njeni oziroma njegovi izposoji za izročitev ob poravnavi.
PROSPEKT
Dokument, ki vsebuje vse predpisane informacije o izdajatelju in vrednostnih papirjih, ki so predmet ponudbe, da se vlagatelj na njihovi podlagi lahko odloči za vpis/nakup vrednostnih papirjev. Prospekt mora objaviti izdajatelj/ponudnik vrednostnih papirjev ob ponudbi vrednostnih papirjev javnosti oz. izdajatelj ob uvrstitvi vrednostnih papirjev v trgovanje na organiziranem trgu. Pred objavo prospekta mora izdajatelj/ponudnik pridobiti odločbo ATVP o potrditvi prospekta.
PROSPEKT ODPRTEGA INVESTICIJSKEGA SKLADA
Dokument, ki vsebuje pomembne informacije o finančnem in pravnem položaju investicijskega sklada, vrstah naložb in tehnikah upravljanja sredstev, tveganjih, povezanih z naložbeno politiko, vrstah stroškov, ki bremenijo investicijski sklad, najmanjšem znesku vplačila v investicijski sklad in druge potrebne podatke, da vlagatelj na njihovi podlagi oceni primernost in ustreznost naložbe v enote investicijskega sklada. Družba za upravljanje mora pred začetkom trženja enot investicijskega sklada pridobiti dovoljenje ATVP.
PRVA PRODAJA VREDNOSTNIH PAPIRJEV
Prodaja vrednostnih papirjev na podlagi izdajateljeve ponudbe ob njihovi izdaji.
RAZPRŠITEV
Razdelitev sredstev v različne oblike naložb (finančni instrumenti, valute, blago, plemenite kovine, nepremičnine, premičnine) z namenom zmanjševanja izpostavljenosti tveganjem.
REGISTRSKI ČLAN
Oseba, ki je udeležena pri vodenju računov vrednostih papirjev pri KDD.
REGISTRSKI RAČUN
Prehodni račun pri KDD, ki ga ne vodi noben registrski član. Gre za prehodni račun, dokler imetnik vrednostnih papirjev ne izbere registrskega člana, ki bo vodil njegov račun ter vrednostnih papirjev ne prenese na tak račun.
SEKURITIZACIJA
Glej pojem listinjenje.
SISTEMATIČNI INTERNALIZATOR
Investicijsko podjetje, ki na organizirani, pogosti in sistematični podlagi posluje za lasten račun z izvrševanjem naročil strank zunaj organiziranega trga ali MTF.
SKLAD DENARNEGA TRGA
Investicijski sklad, ki ima sredstva naložena pretežno v instrumentih denarnega trga, denarnih depozitih in enotah ciljnega sklada denarnega trga.
SKLAD STRATEGIJ ABSOLUTNE DONOSNOSTI
Investicijski sklad, katerega naložbeni cilj je, neodvisno od razmer na finančnih trgih, dosegati donosnost v višini pribitka nad vodilom, izraženim z referenčno medbančno obrestno mero, in katerega naložbena politika omogoča hitro in fleksibilno prilagajanje naložb sklada razmeram na trgu in vključuje uporabo izvedenih finančnih instrumentov in po potrebi tehnik upravljanja sredstev.
SPLIT
Razdelitev delnice in predstavlja metodo, ki jo uporabljajo delniške družbe, katerih delnice kotirajo na organiziranih trgih, za zniževanje cene delnic in zviševanja likvidnosti le teh.
SPLOŠNO POZICIJSKO TVEGANJE
Tveganje spremembe cene finančnega instrumenta pri dolžniškem finančnem instrumentu zaradi spremembe ravni obrestnih mer oziroma pri lastniškem finančnem instrumentu cenovnih gibanj na kapitalskem trgu, ki niso povezana s posebnimi lastnostmi posameznih finančnih instrumentov.
SPONZORIRANI DOSTOP (SA)
Ureditev, s katero investicijsko podjetje, ki je član oziroma udeleženec ali uporabnik trgovalne platforme, določenim strankam odobri neposredno pošiljanje elektronskih naročil določeni trgovalni platformi pod identifikacijsko oznako za trgovanje, ki jo ima investicijsko podjetje, ne da bi bila ta naročila poslana prek notranjih sistemov elektronskega trgovanja investicijskega podjetja.
SPOT TRANSAKCIJA
Vrsta transakcije, ki se izvede v dveh delovnih dneh od sklenitve posla (takojšnja, promptna poravnava), navadno po tržni ceni ob sklenitvi posla.
SWAP
Izvedeni finančni instrument, kjer se dve stranki dogovorita, da zamenjata en denarni tok za drugega (vrednostni papir, valuto, obrestno mero) za določeno časovno obdobje.
SWIFT
Skrajšana oznaka za Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications in ki predstavlja informacijski sistem za prenos sporočil med članicami tega sistema, ki ga navadno predstavljajo banke, investicijska podjetja ter druge finančne institucije.
ŠPEKULACIJA
Ravnanje, ki je usmerjeno v pridobitev dobička na podlagi pričakovanih cenovnih razlik, posebej pri finančnih instrumentih, devizah, nepremičninah, blagu ipd. Pri padajočih borznih tečajih kupuje špekulant vrednostne papirje v prepričanju, da bo tečaj v prihodnje narasel, in nasprotno.
TEČAJ
Tržna vrednost finančnega instrumenta, valute ali blaga, s katerim se lahko trguje na organiziranem trgu ali izven njega. Tečaj lastniških finančnih instrumentov (npr. delnic) je navadno izražen v absolutnih vrednostih, medtem ko so na primer dolžniški finančni instrumenti (kot je na primer obveznica) pogosto izreženi v odstotkih od nominalne vrednosti.
TEČAJNICA
Dokument, izdelan s strani upravljalca organiziranega trga (borze) in ki ga le ta dnevno objavlja ter ki prikazuje dosežene tečaje in promet finančnih instrumentov, ki kotirajo na tem organiziranem trgu.
TEKOČA DONOSNOST
Razmerje med vrednostjo kupona in trenutno ceno (npr. obveznice).
TERMINSKI POSLI
Zavezujoč dogovor med dvema strankama o prodaji oz. nakupu instrumenta (določene vrste blaga, npr. devize, nafta, žito), po določeni ceni in na določen dan v prihodnosti.
TESNA POVEZANOST
Položaj, pri katerem sta dve ali več fizičnih ali pravnih oseb povezane na enega od naslednjih načinov: z udeležbo, z obvladovanjem ali tako da vse obvladuje ista tretja oseba.
TRAJANJE
Povprečna dolžina časa odmaknjenosti plačil (obresti in glavnice) od sedanjega trenutka ter predstavlja tehtani povprečni čas do dospetja obveznice, pri čemer za uteži vzamemo relativne srednje vrednosti denarnih tokov npr. obveznice.
TRETJA DRŽAVA
Država, ki ni država članica EU.
TRGOVALNA PLATFORMA
Regulirani trg ali večstranski sistem trgovanja.
TRGOVALNI RAČUN
Račun, ki ga odpremo pri banki, borznoposredniški družbi ali drugem investicijskem podjetju, za potrebe trgovanja s finančnimi instrumenti.
TRŽENJE ENOT INVESTICIJSKIH SKLADOV
Obsega vse storitve in posle, ki so kakorkoli povezani z distribucijo enot investicijskega sklada od družbe za upravljanje do vlagatelja. Trženje vključuje tudi aktivnosti povezane z oglaševanjem, obveščanjem in prodajo enot investicijskih skladov. Za oglaševanje investicijskih skladov se štejejo vsa tržna sporočila, ki so z uporabo tiskanih in elektronskih medijev naslovljena na vlagatelje v investicijske sklade, katerih namen je prispevati k pridobivanju novih vplačil enot investicijskih skladov.
TRŽNA KAPITALIZACIJA
Tržna vrednost delnic enega ali več podjetij, uvrščenih na organizirani trg. Izračuna se tako, da se trenutna tržna vrednost delnice pomnoži s številom vseh izdanih delnic tega podjetja.
TRŽNA MANIPULACIJA
Ravnanje na trgu (sklenitev posla, izdaja naročila za trgovanje), ki ustvarja napačno ali zavajajočo predstavo glede ponudbe, povpraševanja ali cene finančnega instrumenta oziroma zagotavlja umetno oblikovanje cen finančnih instrumentov. Tržno manipulacijo predstavlja tudi sklepanje navideznih poslov in razširjanje napačnih ali zavajajočih informacij glede finančnih instrumentov.
TRŽNIK ENOT INVESTICIJSKIH SKLADOV
Fizična oseba, ki ima dovoljenje ATVP za trženje enot investicijskih skladov in ki v imenu in za račun družbe za upravljanje ali za račun osebe, ki jo pooblasti družba za upravljanje, izvaja trženje enot investicijskih skladov.
TRŽNO TVEGANJE
Tveganje nastanka izgube iz naslova spremembe vrednosti finančnih instrumentov, valut, izpostavljenosti, vrednosti poravnave oziroma blaga. Pogosto tržno tveganje skupaj predstavljajo naslednja tveganja: pozicijsko (splošno in posebno), tveganje poravnave in kreditno tveganje nasprotne stranke, tveganje preseganja največjih dopustnih izpostavljenosti na podlagi trovanja, valutno tveganje in tveganje spremembe cen blaga.
TVEGANJE
Možnost nastanka nekega nepričakovanega in neugodnega dogodka.
TVEGANJE PORAVNAVE
Tveganje nastanka izgube zaradi neizponitve obveznosti nasprotne stranke v poslu.
TVEGANJE SKLADNOSTI
Tveganje nastanka izgube zaradi zakonskih sankcij in ukrepov nadzornih in/ali inšpekcijskih organov, ki jih lahko (investicijsko) podjetje utrpi iz naslova namernega ali nenamernega neskladja z veljavno zakonodajo, standardi, kodeksi in notranjimi akti.
TVEGANJE SPREMEMBE CEN BLAGA
Tveganje nastanka izgub zaradi spremembe cene blaga, na katerega se nanaša izvedeni finančni instrument.
UCITS Direktiva
Direktiva 2009/65/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009, ki ureja posamezne vidike poslovanja investicijskih skladov in družb za upravljanje.
UCITS SKLAD
Odprt investicijski sklad, katerega edini namen je nalaganje sredstev v finančne instrumente in druge likvidne finančne naložbe po načelih razpršitve tveganj in ki je bil ustanovljen in upravljan v skladu z določbami zakona, ki ureja investicijske sklade in družbe za upravljanje oziroma predpisi držav članic, sprejetimi zaradi prenosa Direktive 2009/65/ES. V Republiki Sloveniji se lahko UCITS sklad oblikuje kot vzajemni sklad ali krovni sklad.
UDELEŽBA
Posredno ali neposredno imetništvo poslovnega deleža, delnic ali drugih pravic v pravni osebi, na podlagi katerih imetnik pridobi najmanj 20-odstotni delež glasovalnih pravic ali najmanj 20-odstotni delež v kapitalu te pravne osebe, ali delež glasovalnih pravic ali delež v kapitalu te pravne osebe, ki je manjši od 20-odstotkov, vendar je bil pridobljen zato, da imetniku na podlagi vzpostavitve trajne povezave s to pravno osebo omogoči vpliv na njeno upravljanje.
UPRAVLJANJE
Delovanje oseb, ki jim je zaupano nadziranje, obvladovanje in usmerjanje organizacije. Pristojni za upravljanje so praviloma dogovorni za zagotavljanje, da organizacija uresničuje svoje namene, za računovodsko poročanje in za poročanje zainteresiranim strankam.
UPRAVLJAVEC ORGANIZIRANEGA TRGA
Glej borza.
USKLAJENO DELOVANJE
Sodelovanje več fizičnih/pravnih oseb pri pridobivanju vrednostnih papirjev družbe, ki se prevzema, s ciljem pridobiti kontrolo nad družbo. Z vidika prevzemne zakonodaje se osebe, ki delujejo usklajeno, obravnava kot eno osebo. Njihovi deleži delnic z glasovalno pravico v ciljni družbi se seštevajo.
VALUTNO TVEGANJE
Tveganje nastanka izgube zaradi spremembe tečaja valut.
VLAGATELJ
Kupec finančnih instrumentov ali drugih oblik premoženja ali oseba, na katero je naslovljena ponudba za nakup vrednostnih papirjev.
VOLATILNOST
Tudi nihajnost, ki predstavlja spremebo gibanja vrednosti finančnega instrumenta, valute, blaga okoli dolgoročne povprečne vrednosti v določenem obdobju. Mera volatilnosti je standardni odklon.
VREDNOST ENOTE PREMOŽENJA (VEP)
Vrednost, ki pove, koliko je posamezna enota premoženja vzajemnega sklada vredna. Vrednost enote premoženja je enaka čisti vrednosti vzajemnega sklada, deljena s številom enot premoženja vzajemnega sklada v obtoku.
VREDNOSTNI PAPIRJI
Listine, ki vsebujejo določene (premoženjske) pravice, ki jih bo izdajatelj vrednostnih papirjev izpolnil imetniku teh listin. V sodobnem času so večino listin zamenjali vpisi v centralni register nematerializiranih vrednostnih papirjev, kjer je zapisano kakšne pravice ima iz vrednostnega papirja oseba, ki je vpisana kot njen imetnik. Z digitalizacijo vrednostnih papirjev se je omogočilo lažje trgovanje z vrednostnimi papirji (npr. na borzi). Najpogostejše oblike vrednostnih papirjev so delnice (lastniški vrednostni papirji) in obveznice (dolžniški vrednostni papirji). Delnice poleg premoženjskih pravic v družbi (dividende) prinašajo tudi korporacijske pravice (glasovanje na skupščini delničarjev).
VZAJEMNI POKOJNINSKI SKLAD
Premoženje, ki je ločeno od premoženja upravljavca pokojninskega sklada in ki je financirano s sredstvi, zbranimi z vplačili dodatnega zavarovanja in ustvarjeno z upravljanjem s temi sredstvi, in je namenjeno zagotavljanju dodatne pokojnine.
VZAJEMNI SKLAD
Vrsta investicijskega sklada. Njegov namen je nalaganje sredstev vlagateljev v vrednostne papirje in druga likvidna finančna sredstva po načelu razpršitve tveganj. Njegovo premoženje je razdeljeno na enote premoženja. Enote premoženja so izplačljive na zahtevo vlagatelja po dnevni vrednosti. Upravlja ga družba za upravljanje izključno v korist imetnikov enot premoženja.
VZDRŽEVALEC TRGA
Oseba, ki neprekinjeno nastopa na trgu finančnih instrumentov, pripravljena poslovati za svoj račun s kupovanjem in prodajanjem finančnih instrumentov v breme lastnega kapitala po cenah, ki jih določi sama.
ZAKLADNE MENICE
Kratkoročni dolžniški vrednostni papirji, ki jih izda država. Praviloma so eno-, tri-, šest- in dvanajstmesečne. Ob izdaji vlagatelj vplača diskontirani znesek, ob zapadlosti pa dobi izplačan nominalni znesek zakladne menice.
ZAPRT INVESTICIJSKI SKLAD
Investicijski sklad, ki ne izpolnjuje pogojev za odprti investicijski sklad.
ZAVAROVALNICA
Pravna oseba, ki je v Republiki Sloveniji pridobila dovoljenje AZN za opravljanje zavarovalnih poslov, v skladu z zakonom, ki ureja zavarovalništvo.