Kaj je tveganje?
Naložba v finančne instrumente s seboj nosi tudi določena tveganja. Navadno velja, da je višjo donosnost naložbe mogoče doseči le s prevzemanjem dodatnega naložbenega tveganja. Kar pa ne pomeni, da tveganj ni mogoče zmanjševati oziroma jih ustrezno obvladovati.
S poznavanjem vseh pomembnih značilnosti posamezne vrste finančnega instrumenta ter njihovega vpliva na druge oblike finančnih naložb je mogoče prepoznati vsa pomembna tveganja, s katerimi se vlagatelj ali potencialni vlagatelj lahko sreča pri investiranju v takšne finančne instrumente.
Le na podlagi ustreznega znanja in izkušenj ter ob upoštevanju pričakovanj in nagnjenosti k tveganju lahko vlagatelj sprejme ustrezne investicijske odločitve ter ob tem ustrezno upravlja z različnimi vrstami tveganj, ki jih vlaganje v finančne instrumente prinaša.
Eden od načinov zmanjševanja tveganj je alokacija naložb v različne vrste naložb (delnice, obveznice, vzajemni skladi, izvedeni finančni instrumenti, gotovina) ter razpršitev portfelja ali diverzifikacija znotraj posamezne vrste naložbe (v različno velika podjetja, na različne trge, panoge, v različne valute, ipd.).
Tveganje tako pomeni verjetnost, da bo dejanska donosnost finančnega produkta odstopala od njene pričakovane donosnosti. Bolj ko je potencialni vlagatelj nagnjen k tveganju, bolj stremi k tveganim naložbam (ki lahko prinašajo višje donose) in obratno.
V spodnji shemi so predstavljeni nekateri produkti, rangirani glede na stopnjo tveganja, ki ga navadno takšni produkti vsebujejo. Shema je zgolj ilustrativne narave, saj se v praksi lahko enaki tipi produktov med seboj razlikujejo.
Vlagatelji se v osnovi srečujejo z dvema vrstama tveganj SISTEMATIČNO in NESISTEMATIČNO tveganje.
Sistematično tveganje je povezano s splošnim gibanjem na kapitalskih trgih oziroma v gospodarstvu. Primera takšnega tveganja sta obrestna mera in poslovni cikli. Glavna značilnost sistematičnega tveganja je, da se ga z razpršitvijo premoženja ne da odpraviti.
Za razliko od sistematičnega tveganja pa je nesistematično tveganje tisto, ki se spreminja glede na uspešnost poslovanja podjetij. Z razpršitvijo svojih naložb lahko nesistematično tveganje zmanjšamo.